Szpital domowy

Zdrowie, uroda, sport – porady

ChorobyZdrowie

Leczenie prostaty laserem

Leczenie prostaty laserem

Sposoby leczenia prostaty

Prostata będąca gruczołem krokowym pełni niezmiernie ważną funkcję. Jest ona bowiem odpowiedzialna za wydzielanie płynu nasiennego, który razem z plemnikami tworzy spermę. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy dochodzi do przerostu tego gruczoł. Jest to dosyć powszechne schorzenie, dlatego niezmiernie ważna jest regularna diagnostyka oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia, jeśli taką decyzję podejmie lekarz prowadzący. Obecnie najpopularniejszą formą walki z tym schorzeniem jest leczenie prostaty laserem.

Leczenie prostaty laserem

Leczenie HoLEP jest nowatorską metodą enukleacji prostaty przez cewkę moczową. Zabieg ten stanowi alternatywę dla operacji chirurgicznych. HoLEP jest jednak znacznie mniej inwazyjny, przy czym bardziej skuteczny od standardowych metod zabiegowych. Jest również bezpieczniejszy dla pacjentów.

Badanie i kwalifikacja

Proces kwalifikacji, aby wdrążyć leczenie prostaty laserem opiera się na wykonaniu USG jamy brzusznej wraz z cewką moczową oraz pęcherzem moczowym. Wówczas lekarz oceni możliwe zaleganie moczu po opróżnieniu pęcherza. Z otrzymanymi wynikami należy udać się do urologa, który wykona badanie stercza i podejmie decyzję o metodach leczenia.

Operacja laserowa

Sam przebieg laserowej enukleacji prostaty jest dosyć prosty. Przed zabiegiem należy podać pacjentowi znieczulenie dolędźwiowe, a następnie do cewki moczowej zostaje wprowadzony endoskop, który umożliwia wprowadzenie włókien laserowych. Przy pomocy tych włókien lekarz wyłuszcza i nacina daną tkankę. Na koniec tkanka ta zostaje rozdrobniona i usunięta, po czym jeśli to konieczne przekazana do badania histopatologicznego.

Powrót do normalnego funkcjonowania

Leczenie prostaty laserem nie wymaga dużej rekonwalescencji. Dobę po zabiegu pacjent musi mieć założony cewnik, jednak po upływie tego czasu, jeśli wszystko przebiega pomyślnie, pacjent zostaje wypisany do domu.

Rekonwalescencja po zabiegu wymaga jednak zrezygnowania z aktywności seksualnej na okres od dwóch do czterech tygodni. Po upływie tego czasu pacjent nie powinien odczuwać już żadnych konsekwencji z wykonania zabiegu. Za to wcześniej wykonana operacja laserowa prostaty powinna znacznie poprawić komfort życia.

Udostępnij